Ekonomi

Denizli Türkiye’nin Kuruyemiş İhracatında İlk Sırada

Türkiye kuruyemiş ihracatında ilk sıralarda yer alan Denizli’nin sektörde faaliyet gösteren 258 işletmesi ile 2022 yılında 38.867 ton ürün ihraç ettiği belirtildi.

Dünyada en çok fındık üreten ülkeler arasında yer alan Türkiye’de kuruyemiş üretimi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde nohut üretiminde ilk sıralarda yer alan Denizli, 258 işletmesi ile 2022 yılında 38.867 ton eser ihraç etti. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz tarafından Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde ilimizde faaliyet gösteren kuruyemiş işletmelerine yönelik “Kuruyemiş Sektörü Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantının açılışında konuşan Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Türkiye’de leblebi üretiminde lider olan Denizli, kuruyemiş üretiminde de çok önemli bir yere sahip. kuruyemiş sektöründe 2022 yılında ürünleri Denizli’den ihraç edildi.Yüzde 21’lik pay ile dünyada en çok kuruyemiş ihraç eden ülkeler arasında yerini aldı.Faaliyet gösteren 2 bin 696 işletmenin 258’inde olduğunu belirtmek isterim. Türkiye’de kuruyemiş üretimi ve işlenmesinde, kuruyemiş ve nohutta Denizli’de bulunuyor.Sektörün gayri safi milli hasılaya katkısı bizim için çok önemli” dedi.

Toplantıda söz alan Gıda ve Yem Şube Müdürü Şehla Akpınar, Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalar ve mevzuat kararları hakkında konuştu. Şube temsilcilerinin konuşmalarının ardından toplantı dilek ve temennilerle sona erdi. – DENİZLİ

etimesguthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu